Nowy ratusz w Hanowerze

Opublikowano w warto zobaczyć

nowy Ratusz w Hanowerze

Nowy Ratusz to nie tylko punkt orientacyjny, ale także jedno z najbardziej poszukiwanych miejsc do robienia zdjęć w mieście.

To, co wielu odwiedzających Hanower bierze za zamek, to w rzeczywistości Nowy Ratusz: wspaniały wilhelmiński

budynek z 1913 roku jest dziś jednym z symboli metropolii Leine. „Wszystko opłacone gotówką, Wasza Wysokość!”, z dumą zawołał do cesarza Wilhelma II podczas inauguracji dyrektor miasta Heinrich Tramm. Miasto wydało ponad dziesięć milionów marek na swój reprezentacyjny ratusz, zbudowany na 6026 bukowych słupach.

Nowy ratusz nadal jest siedzibą burmistrza, szefa administracji miasta Hanoweru. Tu spotykają się komitety polityczne, tu przyjmowani są oficjalni goście miasta, pokazywane są wystawy, tu też urząd obywatelski jest jak w domu. Jednak drzwi tego punktu orientacyjnego są zawsze otwarte do zwiedzania. I dla samego wspaniałego widoku warto. Przy okazji: w 2013 roku Nowy Ratusz skończył 100 lat!

 • Atrakcje turystyczne: Krzywa winda z halą ratuszową i makietami miasta

Szczyt kopuły Nowego Ratusza sięga 97,73 m (320,0 m). stopy). Konstrukcja kopuły i zakrzywiona winda o nachyleniu ok 17 stopni to ewenement w architekturze ratuszów w Niemczech. Specjalna winda zabiera gości na platformy widokowe znajdują się nad kopułą. Od czasu jego modernizacji winda teraz ma okna w suficie i podłodze. Jednak to drugie może być na żądanie przełączone na nieprzezroczysty. Stąd roztacza się wspaniały widok na całe miasto, a przy dobrej widoczności również na pasmo górskie Harz.

W hali ratuszowej, pod kopułą o wysokości prawie stu metrów, znajdują się cztery makiety miasta: Hanower średniowieczny, Hanower czasów przedwojennych, po zniszczeniach wojennych w roku 1945 oraz dzisiejsze centrum. Z imponującej hali kopułowej przechodzi się do nowej sali miejskiej we wschodnim skrzydle budynku. Jest ono przeznaczone na wystawy i mniejsze wydarzenia.

 • Oprowadzania i kulinaria

Podczas oprowadzania zwiedzający mogą zobaczyć „salę Hodlera”. Tutaj znajduje się monumentalne malowidło ścienne „Jednomyślność” autorstwa Szwajcara Ferdinanda Hodlera, którego tematem jest przejście Hanoweru do reformacji.

W południowej części ratusza, w historycznej sali ogrodowej, bistro „Der Gartensaal" zaprasza na specjały kulinarne kuchni hanowerskiej i międzynarodowej. W jednym z najwspanialszych miejsc gastronomicznych w mieście nad rzeką Leine goście zachwycają się przepięknym widokiem na jeziorko Maschteich i park Maschpark.


Godziny otwarcia punktu informacyjnego: od kwietnia do października:Łucznik

 • pon. – pt. 9:30 – 17:30, sob. / niedz. / święta 10:00 – 17:30

  Wejście na wieżę: od kwietnia do października:

 • pon. – pt. 9:30 – 17:30, sob. / niedz. / święta 10:00 – 17:30

  Ostatnie wejście: ok. 17:30, wcześniej, jeśli są godziny oczekiwania

  Zwiedzanie z przewodnikiem: (na zamówienie),

  zapisy grupowe pod nr tel. +49 (0) 511 12345-333

  Godziny otwarcia Nowego Ratusza: od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. sob. / niedz. / święta 10:00 – 18:00

  Ulotka informacyjna z najważniejszymi informacjami o nowym ratuszu.